logo
        

DİŞ BEYAZLATMA

İnsanlar dişlerin görünümünü önemser, dişlerdeki renk bozuklukları kişide psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir. Eğer insan dişlerinin formundan memnun fakat renginden memnun değilse diş beyazlatma en koruyucu yöntemdir.


Sebepleri Nelerdir?
Özellikle çay, kahve, sigara ve renkli içeceklerin uzun süre ve sıklıkla kullanılması dişlerde lekelenmelere yol açabilmektedir.
Doğuştan gelen renklenmeler
Uzun süre antibiyotik kullanımına bağlı renklenmeler
Aşırı flor alımına bağlı renklenmeler
Kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek renklenmeler
Travma sonucu oluşabilecek renklenmeler
Yaşlılık sonucu oluşabilecek renklenmeler


Seçilebilecek iki tip tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki dişhekiminizin muayenehanesinde daha hızlı sonuç alınan yöntemdir (Ofis Tipi Beyazlatma), diğeri de eviniz de kendinizin uygulayacağı yöntemdir (Ev Tipi Beyazlatma).


Ofis Tipi Beyazlatma
Beyazlatma işlemi tek seansta yapılır. Bu amaçla dişetleri izole edilerek dişler üzerine beyazlatma özelliğine sahip bir jel uygulanır.Diş dokusunun yapısına ve renk tonuna bakarak hekiminizin kararına göre jeli aktive etmek için lazer, halojen veya LED gibi özel ışık kaynakları kullanılır.


Ev Tipi Beyazlatma
Evde yapılan beyazlatma yöntemi de diş hekiminin denetiminde yapılır. İlk randevuda diş hekimi hastanın dişlerinden ölçü alır ve bu ölçüyle dişlerin üzerine geçecek şeffaf bir plak hazırlar. Evde beyazlatma yapılan kişi tarafından kullanılan bu plak, hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulamasını ve dişetlerinin korunmasını sağlar.