logo
        

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Dişlerde plağın ve tartarın olmaması için, diş temizliği uygulaması, diş hekimleri tarafından en çok yapılan uygulamalardan biridir. Düzenli dişlerin temizlenmemesi, ağız ve diş bakımına özen gösterilmemesi, diş taşlarının oluşmamasına dikkat edilmediğinde, bakterilerin ağız içinde oluşmasına neden olmaktadır. Zamanla diş eti hastalıklarının oluşmasına sebep olur. İyi bir bakım yapılmadığında bakteriler, tükürük ve besin artıkları, diş taşlarının oluşmasına sebep olur. Genelde kişiler iyice sertleştiğinde ve koyu bir renk aldığında fark edip rahatsız olmaya başlarlar. Diş fırçalarken aynaya dikkatli bakıldığında, diş etlerinin çevresinde farklı renkte oluşmuş diş taşları fark edilebilir. Diş taşlarının temizlenmemesi, zamanla diş çürüklerine, diş çürüklerinin de önemsenmemesi, diş kayıplarına sebep olur.

Uygulama Aşaması:
Diş yüzeyinin temiz ve parlak olması için diş temizliği uygulaması yapılarak, bakterilerin sağlığımızı tehdit etmesini engellenir. Plaklar ve tartarlar, ağız içinden temizlenir. Ultrasonik bir diş cihazı ve el aletleri ile diş temizliği gerçekleştirilir. Ağız içindeki tartarların miktarı, temizleme süresini de belirlemektedir.

Diş temizliğinde, diş taşlarının temizlenmesi esastır. Diş taşları, ağız içinde bakteri oluşmasına ve ağız sağlığımızı tehdit etmeye başlar. Ağızdaki sağlık sorunları zamanla, vücut sağlığımızı da etkilemektedir. Eğer diş taşı temizliği, diş hekimleri tarafından uygulanırsa, dişlere zarar vermez. Diş mineleri zarar görmez. Halk arasında bu bilgi yanlış bir bilgidir.