logo
        

DİŞ DOLGUSU

Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırmanın bir yöntemidir. Diş hekiminiz size dolgu yaparken, önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur.

Bakterilerin girebilecekleri boşlukları dolgu ile kapatarak çürüğün ilerlemesini de engellenmeye çalışır. Dolgu için kullanılan malzemeler, altın, porselen, kompozit reçine (diş renginde dolgu) ve amalgamdır. (cıva gümüş, bakır, kalay ve bazen çinko alaşımı).


Dolgu Çeşitleri
Altın, porselen, kompozit reçine (diş rengindeki dolgu) ve amalgam (civa, gümüş, bakır, kalay ve çinko karışımı) şeklinde çeşitleri bulunan dolgu tedavisi kişinin diş yapısına ve isteğine bağlı olarak uygulanır. Altın ve porselen dolgunun yanı sıra en sık kullanılan dolgu çeşiti amalgam ve kompozit reçinedir.


Amalgam Dolgu
Halk arasında gümüş dolgu olarak nitelendirilen amalgam dolgu, civa, kalay, bakır ve gümüş karışımından elde edilmektedir. 150 yılı aşkın bir süredir kullanılan amalgam dolgunun %40-50’si civadan oluşmaktadır. Halk arasında amalgam dolgunun içeriğindeki civanın zehirli ve dolayısıyla oldukça zararlı olduğuna dair söylentiler söz konusudur. Ancak almalgam dolgu içindeki civa zararsızdır. Amalgam dolgunun yapımında kullanılan bakır, kalay ve gümüş gibi diğer meteryaller civanın kimyasal yapısını değiştirerek zararsız hale gelmesini sağlar.


Kompozit Dolgu
Diş rengindeki kompozit dolgu genellikle estetik açıdan düşünüldüğünde sıkça tercih edilen dolgu çeşitlerinin başında gelmektedir. Özellikle renginde veya yapısında bozulamalar meydana gelen dişler için kullanılan kompozit dolgu aynı zamanda kırılmış veya çatlamış dişlerin yeniden eski haline kavuşması için uygulanır.