logo
        

İMPLANT TEDAVİSİ

İmplant protetek diş ya da dişler (kuron, köprü, takma diş) için çeneye cerrahi olarak yerleştirilen bir dayanaktır. Çene kemiği etrafını sardıkça onunla birleşir. İmplantlar yaygın olarak kemiğin birleştiği ve yabancı olarak kabul etmediği özel bir metal olan titanyumdan yapılırlar.

İmplantlar eksik ya da kayıp dişlerin yerine konulurlar. Eksik bir diş çeneyi etkileyebilir ve kemik kaybına yol açabilir. Aynı zamanda çevre dişlerin yer değiştirmesine yol açabilir ve kişinin ısırmasını etkileyebilir. Eksik dişi olan insanlar çiğnemede de sıkıntı yaşayabilir ve görünüşlerinden memnun olmayabilirler. Köprüler ve takma dişlerde eksik dişin yerini almada kullanılabilirler.

İmplantlar yerleştirilmeden önce, hastanın işlem için uygun aday olup olmadığını belirleyecek geniş bir ağız muayenesi gerekir. Diş hekimi hastasının medikal ve dental geçmişini değerlendirir. Uygun adaylar genellikle sağlıklı ve çene kemiklerinin gelişimini tamamlamış olmasını sağlayacak yaşta olmalıdır. Diş etleri implantin başarılı olmasını sağlayacak kadar sağlıklı olmalı ve ağız hijyenleri konusunda özenli olmalıdırlar.

İmplantlar aylara yayılmış birden fazla operasyon ve randevu gerektirebilir. İlk operasyonda implantın çene kemiğine yerleştirilme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra kemiğin gelişip, sıkıca dayanarak implantla birleşmesine izin verilir. İkinci operasyon kemiğin gelişimi ve implantla birleşmesin bağlı olarak 3 ile 6 ay arasında değişen bir süre kadar sonra gerçekleşir. Bu operasyonda, restorasyonu destekleyecek bir dayanak noktası yerleştirilir. Bazı durumlardaysa, iki aşama tek bir basamakta (tek basamak) gerçekleştirilerek, bu dayanak noktası implantın yerleştirildiği sırada eklenir. Son olarak restorasyon (kuron, köprü, takma diş) implanta eklenir.